Image for MTSW-110-10-G-S-625 is not available
MTSW-110-10-G-S-625
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-10-G-S-625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-10-G-S-625
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-10-G-S-625 Models
Category
Contact Length - Mating
0.625" (15.88mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A