Image for MTSW-110-10-G-D-520 is not available
MTSW-110-10-G-D-520
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-10-G-D-520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-10-G-D-520
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-10-G-D-520 Models
Category
Contact Length - Mating
0.520" (13.21mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.210" (5.33mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A