Image for MTSW-110-08-S-S-229-RA is not available
MTSW-110-08-S-S-229-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-08-S-S-229-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-08-S-S-229-RA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-08-S-S-229-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.229" (5.82mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A