Image for MTSW-109-22-G-D-265 is not available
MTSW-109-22-G-D-265
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-22-G-D-265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-22-G-D-265
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-22-G-D-265 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.265" (6.73mm)
Series
Contact Length - Post
0.265" (6.73mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A