Image for MTSW-109-13-L-D-1040 is not available
MTSW-109-13-L-D-1040
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-13-L-D-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-13-L-D-1040
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-13-L-D-1040 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
1.040" (26.42mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A