Image for MTSW-109-09-L-S-500 is not available
MTSW-109-09-L-S-500
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-09-L-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-09-L-S-500
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-09-L-S-500 Models
Category
Contact Length - Mating
0.500" (12.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A