Image for MTSW-109-09-G-S-330 is not available
MTSW-109-09-G-S-330
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-09-G-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-09-G-S-330
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-09-G-S-330 Models
Category
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.300" (7.62mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A