Image for MTSW-109-08-T-D-395 is not available
MTSW-109-08-T-D-395
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-08-T-D-395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-08-T-D-395
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-08-T-D-395 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.395" (10.03mm)
Series
Contact Length - Post
0.035" (0.89mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A