Image for MTSW-109-08-G-S-315 is not available
MTSW-109-08-G-S-315
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-08-G-S-315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-08-G-S-315
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-08-G-S-315 Models
Category
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A