Image for MTSW-108-24-G-T-225 is not available
MTSW-108-24-G-T-225
DigiKey Part Number
612-MTSW-108-24-G-T-225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-24-G-T-225
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-24-G-T-225 Models
Category
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A