Image for MTSW-108-24-G-S-240 is not available
MTSW-108-24-G-S-240
DigiKey Part Number
612-MTSW-108-24-G-S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-24-G-S-240
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-24-G-S-240 Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A