Image for MTSW-108-23-T-S-235-LL-005 is not available
MTSW-108-23-T-S-235-LL-005
DigiKey Part Number
612-MTSW-108-23-T-S-235-LL-005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-23-T-S-235-LL-005
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-23-T-S-235-LL-005 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Number of Positions Loaded
7
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A