Image for MTSW-108-23-G-D-295 is not available
MTSW-108-23-G-D-295
DigiKey Part Number
612-MTSW-108-23-G-D-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-23-G-D-295
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-23-G-D-295 Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A