Image for MTSW-108-21-F-D-021 is not available
MTSW-108-21-F-D-021
DigiKey Part Number
MTSW-108-21-F-D-021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-21-F-D-021
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-21-F-D-021 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.021" (0.53mm)
Series
Contact Length - Post
1.309" (33.25mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A