Image for MTSW-108-09-G-S-490 is not available
MTSW-108-09-G-S-490
DigiKey Part Number
612-MTSW-108-09-G-S-490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-09-G-S-490
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-09-G-S-490 Models
Category
Contact Length - Mating
0.490" (12.45mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A