Image for MTSW-108-08-F-D-340 is not available
MTSW-108-08-F-D-340
DigiKey Part Number
MTSW-108-08-F-D-340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-08-F-D-340
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-08-F-D-340 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.340" (8.64mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A