Image for MTSW-108-06-G-S-126 is not available
MTSW-108-06-G-S-126
DigiKey Part Number
612-MTSW-108-06-G-S-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-06-G-S-126
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.074" (1.88mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A