Image for MTSW-107-23-G-S-240 is not available
MTSW-107-23-G-S-240
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-23-G-S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-23-G-S-240
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-23-G-S-240 Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A