Image for MTSW-107-22-S-S-440 is not available
MTSW-107-22-S-S-440
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-22-S-S-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-22-S-S-440
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-22-S-S-440 Models
Category
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A