Image for MTSW-107-22-G-S-420-LL is not available
MTSW-107-22-G-S-420-LL
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-22-G-S-420-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-22-G-S-420-LL
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.420" (10.67mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A