Image for MTSW-107-22-G-D-350 is not available
MTSW-107-22-G-D-350
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-22-G-D-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-22-G-D-350
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-22-G-D-350 Models
Category
Contact Length - Mating
0.350" (8.89mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A