Image for MTSW-107-12-T-D-840 is not available
MTSW-107-12-T-D-840
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-12-T-D-840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-12-T-D-840
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-12-T-D-840 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.840" (21.34mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A