MTSW-107-09-T-S-540
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-09-T-S-540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-09-T-S-540
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-09-T-S-540 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.540" (13.72mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A