Image for MTSW-107-09-L-D-530 is not available
MTSW-107-09-L-D-530
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-09-L-D-530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-09-L-D-530
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-09-L-D-530 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.530" (13.46mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A