Image for MTSW-107-09-G-S-550 is not available
MTSW-107-09-G-S-550
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-09-G-S-550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-09-G-S-550
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-09-G-S-550 Models
Category
Contact Length - Mating
0.550" (13.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.080" (2.03mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A