Image for MTSW-107-07-L-T-220 is not available
MTSW-107-07-L-T-220
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-07-L-T-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-07-L-T-220
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 21 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-107-07-L-T-220 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A