Image for MTSW-106-28-G-S-560 is not available
MTSW-106-28-G-S-560
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-28-G-S-560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-28-G-S-560
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-28-G-S-560 Models
Category
Contact Length - Mating
0.560" (14.22mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.470" (11.94mm)
Series
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A