Image for MTSW-106-22-F-D-475 is not available
MTSW-106-22-F-D-475
DigiKey Part Number
MTSW-106-22-F-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-22-F-D-475
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-22-F-D-475 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.475" (12.07mm)
Series
Contact Length - Post
0.055" (1.40mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A