Image for MTSW-106-21-T-D-682 is not available
MTSW-106-21-T-D-682
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-21-T-D-682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-21-T-D-682
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-21-T-D-682 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.682" (17.32mm)
Contact Length - Post
0.648" (16.46mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A