Image for MTSW-106-13-S-S-860 is not available
MTSW-106-13-S-S-860
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-13-S-S-860-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-13-S-S-860
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-106-13-S-S-860 Models
Category
Contact Length - Mating
0.860" (21.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.270" (6.86mm)
Series
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A