Image for MTSW-106-13-G-D-396 is not available
MTSW-106-13-G-D-396
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-13-G-D-396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-13-G-D-396
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-13-G-D-396 Models
Category
Contact Length - Mating
0.396" (10.06mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.734" (18.64mm)
Series
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A