Image for MTSW-106-10-L-D-355 is not available
MTSW-106-10-L-D-355
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-10-L-D-355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-10-L-D-355
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.355" (9.02mm)
Series
Contact Length - Post
0.375" (9.53mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A