Image for MTSW-106-10-G-S-590 is not available
MTSW-106-10-G-S-590
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-10-G-S-590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-10-G-S-590
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-10-G-S-590 Models
Category
Contact Length - Mating
0.590" (14.99mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A