Image for MTSW-106-09-S-S-450 is not available
MTSW-106-09-S-S-450
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-09-S-S-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-09-S-S-450
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-09-S-S-450 Models
Category
Contact Length - Mating
0.450" (11.43mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A