Image for MTSW-106-09-G-T-253 is not available
MTSW-106-09-G-T-253
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-09-G-T-253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-09-G-T-253
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.253" (6.43mm)
Series
Contact Length - Post
0.377" (9.58mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A