Image for MTSW-106-09-G-S-400 is not available
MTSW-106-09-G-S-400
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-09-G-S-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-09-G-S-400
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-09-G-S-400 Models
Category
Contact Length - Mating
0.400" (10.16mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A