MTSW-106-08-G-S-180
DigiKey Part Number
MTSW-106-08-G-S-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-08-G-S-180
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-08-G-S-180 Models
Category
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.250" (6.35mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A