Image for MTSW-106-07-G-T-215 is not available
MTSW-106-07-G-T-215
DigiKey Part Number
612-MTSW-106-07-G-T-215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-07-G-T-215
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-07-G-T-215 Models
Category
Contact Length - Mating
0.215" (5.46mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A