Image for MTSW-105-28-T-S-925 is not available
MTSW-105-28-T-S-925
DigiKey Part Number
612-MTSW-105-28-T-S-925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-28-T-S-925
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-28-T-S-925 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.925" (23.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A