Image for MTSW-105-23-F-T-235 is not available
MTSW-105-23-F-T-235
DigiKey Part Number
MTSW-105-23-F-T-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-23-F-T-235
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-105-23-F-T-235 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A