Image for MTSW-105-11-L-D-670 is not available
MTSW-105-11-L-D-670
DigiKey Part Number
612-MTSW-105-11-L-D-670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-11-L-D-670
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-11-L-D-670 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.670" (17.02mm)
Series
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A