Image for MTSW-105-10-F-D-615 is not available
MTSW-105-10-F-D-615
DigiKey Part Number
MTSW-105-10-F-D-615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-10-F-D-615
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-10-F-D-615 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.615" (15.62mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A