Image for MTSW-105-09-T-D-510 is not available
MTSW-105-09-T-D-510
DigiKey Part Number
612-MTSW-105-09-T-D-510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-09-T-D-510
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-09-T-D-510 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.510" (12.95mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A