Image for MTSW-105-08-T-D-350 is not available
MTSW-105-08-T-D-350
DigiKey Part Number
612-MTSW-105-08-T-D-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-08-T-D-350
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-08-T-D-350 Models
Contact Length - Mating
0.350" (8.89mm)
Series
Contact Length - Post
0.080" (2.03mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A