Image for MTSW-105-08-G-S-140-RA is not available
MTSW-105-08-G-S-140-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-105-08-G-S-140-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-08-G-S-140-RA
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 5 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-08-G-S-140-RA Models
Category
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A