MTSW-105-07-T-D-130-RA
DigiKey Part Number
MTSW-105-07-T-D-130-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-07-T-D-130-RA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-07-T-D-130-RA Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A