Image for MTSW-105-07-F-S-136 is not available
MTSW-105-07-F-S-136
DigiKey Part Number
612-MTSW-105-07-F-S-136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-07-F-S-136
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.136" (3.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.194" (4.93mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A