Image for MTSW-105-05-G-D-146 is not available
MTSW-105-05-G-D-146
DigiKey Part Number
MTSW-105-05-G-D-146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-05-G-D-146
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-05-G-D-146 Models
Contact Length - Mating
0.146" (3.71mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A