Image for MTSW-104-24-T-S-165-RA is not available
MTSW-104-24-T-S-165-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-104-24-T-S-165-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-24-T-S-165-RA
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-104-24-T-S-165-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.165" (4.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A