Image for MTSW-104-24-T-D-260 is not available
MTSW-104-24-T-D-260
DigiKey Part Number
612-MTSW-104-24-T-D-260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-104-24-T-D-260
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-104-24-T-D-260 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A